Jordanki "Śladami pokoleń"

2016.07.23 Jordanki _GD-002823 lipca 2016 r. w Ognisku Pracy Pozaszkolnej „Ogród Jordanowski” w Kozienicach miał miejsce rodzinny festyn rekreacyjno-sportowy z okazji 174 rocznicy urodzin dra Henryka Jordana, patrona placówki. Wszystkich zebranych na placu zabaw powitała, prowadząca imprezę, Małgorzata Cieślak, która następnie zachęciła dzieci i ich rodziców do wzięcia udziału w niecodziennych konkurencjach sportowych nawiązujących do hasła tegorocznego festynu: „Śladami pokoleń”. Można było spróbować swoich sił w toczeniu fajerki pogrzebaczem, noszeniu wiader z wodą zawieszonych na kiju, przechodzeniu przez wiszący tor przeszkód i gumową pajęczynę, toczeniu piłki patykiem i celowaniu w puszki. Za zaliczenie każdej konkurencji dzieci otrzymywały żeton - jordankę. Zdobyte żetony były następnie wymieniane na specjalne pamiątkowe znaczki.

W tym czasie odbywały się również poszukiwania tajemniczego skarbu. Dzieci miały za zadanie odnaleźć i rozszyfrować kolejne wskazówki, które doprowadziły je do ukrytego klejnotu rodziny Jordanów. W zabawę zaangażowali się też rodzice, którzy naprowadzali dzieci na właściwe odpowiedzi. Najlepsi poszukiwacze, którzy dzięki sprytowi i wytrwałości odkrywali kolejne wskazówki, sami odnajdywali własne skarby – firmowe kubki „Ogrodu Jordanowskiego”.

W dalszej kolejności miało miejsce interaktywne przedstawienie teatralne pt. „O dwóch takich, co ukradli księżyc” w wykonaniu aktorów Studia Małych Form Teatralnych ART-RE w Krakowie. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spektaklu, odgrywając wskazane przez aktorów role oraz tańcząc i odpowiadając na pytania.

Po przedstawieniu dzieci udały się pociągiem do fantastycznej krainy dawnych zabaw. Przyszedł czas na gry i pląsy w kole, takie jak: „Mam chusteczkę haftowaną”, „Stary niedźwiedź”, „Ojciec Wirgiliusz” czy „Stoi różyczka”. Okazało się, że niektóre z nich były dzieciom wcześniej nieznane.

Zabawy przeplatane były pytaniami dotyczącymi życia doktora Henryka Jordana. Aby na nie odpowiedzieć, należało znaleźć właściwą informację na tablicy z jego biografią. Zadanie było niełatwe, więc zaangażowali się w nie również rodzice, którzy podpowiadali najmłodszym uczestnikom. Dzieci, które odpowiedziały prawidłowo na pytanie, otrzymywały nagrody w formie gadżetów z logo OPP OJ.

Na placu zabaw, pod kierunkiem instruktorów, można było zagrać w babkę, króla, kapsle, podrzucanie i chwytanie kamieni, zarzucanie obręczy na kołek wbity w ziemię i strzelanie z procy do puszek.

Dzieci uczestniczyły także w biciu jordanowskich rekordów. Zwycięzcami w poszczególnych konkurencjach zostali:
- skakanie na skakance dowolną techniką – Wiktoria Fołkiewicz (1 minuta i 30 sekund),
- obracanie hula-hoop tułowiem –Filip Lach (20 senund),
- odbijanie zośki nogą – Aleks Konopka (7 sekund), 
- stanie na jednej nodze – Filip Lach (20 minut i 14 sekund).
Zwycięzcy otrzymali nagrody – piłki plażowe.