Półkolonie w OJ

2016.07lato_t2_g2-2491sW terminach od 4 do 15 lipca oraz od 18 do 29 lipca 2016 r. trwały półkolonijne turnusy w Ognisku Pracy Pozaszkolnej „Ogród Jordanowski” w Kozienicach. Wzięło w nich udział łącznie 160 dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Uczestnicy każdego turnusu byli podzieleni na 3 grupy wiekowe. Już pierwszego dnia wszyscy otrzymali specjalne jaskrawozielone kapelusze, które szybko stały się znakiem rozpoznawczym tegorocznej półkolonii w „Ogrodzie Jordanowskim”.

2016.07.14lato polkolonie 0163Program półkolonii został opracowany w oparciu o hasło przewodnie akcji „Lato w sercu miasta 2016” – „Śladami pokoleń”. Dzieci uczestniczyły w różnorodnych grach zespołowych oraz poznawały dawne zabawy podwórkowe, takie jak klasy, kapsle czy celowanie z procy do puszek. Brały udział w licznych warsztatach plastycznych. Samodzielnie tworzyły własne zabawki, ozdoby i dekoracje, wykorzystując materiały przyrodnicze. Każdy uczestnik półkolonii w „Ogrodzie Jordanowskim” otrzymał pamiątkowy kubek, który własnoręcznie ozdobił za pomocą specjalnych farb. Podczas organizowania zajęć, zwracano uwagę przede wszystkim na takie formy aktywności, które sprzyjały rozwijaniu różnorodnych umiejętności, nawiązywaniu nowych znajomości wśród podopiecznych, umożliwiały bezpośredni kontakt z przyrodą oraz były okazją do zorganizowanej aktywności fizycznej. Nie zabrakło więc zabaw w plenerze, takich jak: podchody, poszukiwanie skarbów, „plenerowe domino”, zadania na orientację w terenie oraz różnorodnych konkurencji zręcznościowych. Rozwijano również dziecięce umiejętności kulinarne podczas wspólnego pieczenia bułeczek i robienia masła metodą naszych babć.

2016.07lato plac 0052W ramach półkolonii odbyły się wycieczki do parku tematycznego „Magiczne Ogrody” w Trzciankach, Muzeum Papiernictwa w Konstancinie-Jeziornie oraz Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. Dzieci korzystały również z miejscowych atrakcji takich jak: projekcje filmów w Kinie Kozienickiego Domu Kultury, zabawy na krytej pływalni „Delfin” oraz przejażdżki konne w Stadninie Koni w Kozienicach. W sali widowiskowo-sportowej „Ogrodu Jordanowskiego” obejrzały interaktywne spektakle pt. „Doktor Dolittle i przyjaciele” oraz „Kopciuszek” w wykonaniu aktorów Studia Małych Form Teatralnych ART-RE w Krakowie.
Ostatniego dnia obu turnusów odbył się uroczysty chrzest półkolonijny, podczas którego należało, m.in.: wykazać się umiejętnościami w zakresie dawnych zabaw, pokonać tor przeszkód, rozpoznać smaki i kształty z zamkniętymi oczami oraz skosztować wybornej „konfitury babuni” oraz tajemniczego „eliksiru młodości pradziadka”. Zdobyte sprawności przypieczętowało uroczyście złożone ślubowanie i pasowanie na „prawdziwego półkolonistę”.

Na zakończenie turnusów uczestnicy półkolonii zabrali do swoich domów wszystkie wykonywane przez siebie prace, małe wakacyjne „skarby” będące pamiątką wakacyjnych przygód oraz wyjątkowe wspomnienia.