Warsztaty zimowe

W terminie od 27 do 30 grudnia 2016 r., tj. podczas przerwy świątecznej, w Ognisku Pracy Pozaszkolnej „Ogród Jordanowski" w Kozienicach zostały zorganizowane nieodpłatne zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku szkolnym.
W sali widowiskowo-sportowej odbywały się zajęcia rekreacyjno-sportowe oraz gry i zabawy świetlicowe. Dla chętnych zorganizowano specjalne warsztaty, w których można było uczestniczyć po uprzednim zapisaniu się na listę.
W ramach warsztatów dzieci uczestniczyły m.in. w zajęciach muzycznych pod tajemniczym hasłem: „Czarodziejskie Bum Bum Rurki”. Podczas nich dzieci uczyły się grać na tych nietypowych instrumentach pod okiem pani Doroty Ziarkowskiej. Po zapoznaniu z różnymi technikami gry oraz przeprowadzeniu wstępnych ćwiczeń rytmicznych, przyszła kolej na naukę utworu pt. „Wyszły w pole kurki trzy”, który został wykonany przez wszystkich uczestników warsztatów muzycznych. Na koniec dzieci mogły wykazać się również swoimi zdolnościami plastycznymi i pomysłowością, wspólnie tworząc wesołego potwora.

Pani Monika Kujawiak przeprowadziła warsztaty plastyczne i rękodzieła. Dzieci najpierw zostały zapoznane z różnymi technikami wykonania danej pracy oraz materiałami i narzędziami. Spośród nich mogły wybrać te, które spodobały im się najbardziej. Każdy uczestnik warsztatów plastycznych wykonał dwie oryginalne zakładki. Jedną z kolorowego papieru, a drugą – z włóczkowym pomponem. Uczestnicy warsztatów rękodzieła własnoręcznie wykonali i ozdobili swoja małą przytulankę - misia, któremu po zważeniu i nadaniu imienia wydawano specjalny certyfikat.
Dzieci uczestniczyły również w zajęciach sportowych pod hasłem: „Wesoła gimnastyka”, prowadzonych przez panią Annę Sobotę. Pod jej czujnym okiem wykonywały ćwiczenia gimnastyczne, których celem było przygotowanie do stania na ramionach i  przerzutu bokiem. Uczestnicy zajęć nabywali umiejętności m.in. w zakresie właściwej pozycji ciała i utrzymania równowagi.
Pani Małgorzata Cieślak przeprowadziła warsztaty pod hasłem „Teatr cieni”. Podczas nich dzieci samodzielnie wykonały tekturowe lalki teatru cieni oraz poznały ogólne zasady posługiwania się nimi. Uczestnicy przygotowali 2 etiudy teatralne do bajek Ezopa – „Lis i bocian” oraz Ignacego Krasickiego – „Przyjaciele”. Podczas kolejnych prób i przedstawień dzieci mogły odgrywać różne role, wybierając ostatecznie tę, która najbardziej im odpowiadała. Chętnie dzieliły się swoimi wrażeniami dotyczącymi zabawy w teatr cieni.