Zima w sercu miasta 2017

2017.02.21_zima_ferie-JJ0088W terminie od 13 do 25 lutego 2017 r. w Ognisku Pracy Pozaszkolnej „Ogród Jordanowski” w Kozienicach zorganizowano akcję: „Zima w sercu miasta 2017” pod hasłem: „To tu, to tam… OJ, fajne ferie mam…” Dla dzieci i młodzieży z terenu miasta i gminy Kozienice przygotowano bezpłatne zajęcia i zabawy, które odbywały się w sali widowiskowo-sportowej od poniedziałku do soboty w godzinach od 9:00 do 15:00. Zajęcia twórcze oraz rekreacyjno-sportowe zostały zaplanowane tak, aby stworzyć możliwość ciekawego i bezpiecznego spędzenia czasu wolnego dzieciom w wieku szkolnym.

W ramach zajęć świetlicowych zorganizowano m.in.: "Ogródkową pocztę walentynkową", plastyczne zadania z okazji Dnia Kota, „Zimowe łamigłówki” – rebusy i krzyżówki, zabawy z chustą animacyjną oraz „Zimowe zagadki z wełnianej czapki”. Dzieci i młodzież uczestniczyli również w grach i zabawach rekreacyjnych oraz zawodach sportowych, takich jak: walentynkowe turnieje - szachowy i tenisa stołowego oraz Dwubój Królewski – tenis stołowy i szachy. Chętni mogli zagrać w stare i nowe gry planszowe, edukacyjne i ruchowe, np. słowno-graficzne kalambury, czy teleturniej wiedzy – „Jeden z dziesięciu”. Zorganizowano też Świetlicowy Dzień Języka Ojczystego, w którym dominowały zabawy słowem, takie jak: dobierz rym, przeciwieństwa, układanki wyrazowe i rebusy.

W ramach oferty feryjnej zorganizowano również 6 wycieczek autokarowych. Wybór warsztatów w formie wyjazdowej uwarunkowany był przede wszystkim zmianami organizacyjnymi związanymi z utworzeniem w „Ogrodzie Jordanowskim” zamiejscowego oddziału przedszkolnego. Taki sposób spędzania ferii spotkał się z dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności. W każdej z wycieczek uczestniczyło ok. 40 dzieci.

 

2017.02.16_zima_ferie-0106

W dniach 16 i 21 lutego 2017 r. odbyły się wycieczki do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, gdzie dzieci samodzielnie lub grupowo wykonywały wiele doświadczeń związanych z różnymi dyscyplinami naukowymi oraz uczestniczyły w warsztatach konstrukcyjno-ekperymentalnych. Największe zainteresowanie wzbudziły: „tonący statek”, łoże fakira, pokój Amesa, kształtowanie terenu oraz wiry wodne. Podczas pobytu w Centrum Nauki Kopernik zorganizowano przerwę obiadową w bistrze „Wiem”.

2017.02.17_zima_ferie-PB0141

W dniach 17 i 20 lutego 2017 r. uczestnicy wycieczek do Radomia odwiedzili „MammaLeo” – Restaurację Rodzinną, gdzie wzięli udział w warsztatach kulinarnych, podczas których, pod okiem profesjonalnego kucharza, sporządzili od początku do końca własną pizzę. Pracując w małych grupach, przygotowywali i łączyli kolejne składniki, wyrabiali ciasto oraz wybierali dodatki. Warsztaty zakończyły się degustacją samodzielnie sporządzonej pizzy, która smakowała jak nigdy dotąd.

 

2017.02.17_zima_ferie-PB0167Moc atrakcji czekała również w „Pinezce” Studiu Edukacji Artystycznej w Radomiu. Dzieci uczestniczyły tam w warsztatach detektywistycznych, w trakcie których rozwiązywały liczne zagadki oraz brały udział w eksperymentach naukowych i wykonywały różne kreatywne zadania, aby dotrzeć do sedna tajemniczej sprawy. Nie zabrakło również śmiesznych zabaw ruchowych.

 

2017.02.23_zima_ferie-JJ0017Zorganizowano także wycieczki do dwóch teatrów. 22 lutego 2017 r. miał miejsce wyjazd do Teatru Muzycznego w Lublinie na musical pt. „Kopciuszek” na motywach baśni Charles’a Perraulta. Natomiast 23 lutego 2017 r. pojechaliśmy do Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie na spektakl pt. „Książę i Żebrak”, będący sceniczną adaptacją powieści Marka Twaina. Oba widowiska zostały entuzjastycznie przyjęte przez publiczność.

 

Podczas zajęć w „Ogrodzie Jordanowskim” oraz wycieczek panowała ciepła i radosna atmosfera. Na pochwałę zasługuje zaangażowanie oraz wzorowe zachowanie naszych podopiecznych podczas wszystkich proponowanych form spędzania czasu wolnego.

Obszerniejsza galeria dostępna jest na facebooku.