IX Zlot Bliźniaków

2017.06.10_Blizniaki_GD-0046

10 czerwca 2017 r. na placu zabaw Ogniska Pracy Pozaszkolnej "Ogród Jordanowski" w Kozienicach odbył się IX Zlot Bliźniaków. Wzięło w nim udział 19 par bliźniąt wraz z rodzinami.

Wszystkich przybyłych na to wydarzenie powitała pani Urszula Strzelczyk, dyrektor OPP „OJ”, która kolejno zapraszała na scenę bliźniacze pary w celu zaprezentowania ich przed zgromadzoną publicznością. Po prezentacji dokonano wyboru bliźniąt najbardziej i najmniej do siebie podobnych. Za parę o bezwzględnym podobieństwie uznano Mateusza i Mikołaja Śnieżawskich z Warszawy. Parą o pokaźnym zróżnicowaniu zostali wybrani Olga i Szymon Grabowscy z Kozienic. Zwycięzcy w obu kategoriach otrzymali specjalne statuetki w kształcie srebrnych jabłek oraz certyfikaty.

Po zakończeniu części konkursowej pani Urszula Strzelczyk wprowadziła zebranych w tematykę tegorocznego zlotu, jaką były kolory. Zapoznała zebranych z zasadami zabawy oraz przeprowadziła losowanie uczestników do pięciu barwnych drużyn: żółtej, czerwonej, pomarańczowej, zielonej i niebieskiej, nad którymi opiekę sprawowały patronki - instruktorki: Dorota Ziarkowska, Anna Sobota, Monika Kujawiak, Małgorzata Kowalik i Małgorzata Cieślak.


Następnie każda z drużyn udała się do specjalnie przygotowanego stanowiska, na którym wykonywała zadania związane z danym kolorem. Wymyślano więc nazwę swojej barwnej krainy, jej herb i flagę. Układano hymn jej mieszkańców oraz opowieść o ich obyczajach, pracy, zajęciach w czasie wolnym oraz tradycyjnych specjałach kuchni. Przygotowano również barwne stroje narodowe. Uczestnicy zabawy mieli do dyspozycji odpowiednie narzędzia i materiały plastyczne w danym kolorze. W zabawie uczestniczyli również rodzice, którzy podsuwali ciekawe pomysły oraz chętnie włączali się w tworzenie strojów.

Po zakończonej pracy każda z drużyn zaprezentowała się przed publicznością. Na scenie wystąpili kolejno: mieszkańcy Krainy Bombowej Marchewkowej i Serduszkowa, Zielone Plamki, Żółtodzioby oraz obywatele Bluelandii. W strojach wykonanych wg własnego projektu opowiedzieli o życiu w państwie danej barwy i odśpiewali jego hymn. W nagrodę za pomysłowe prezentacje każda z drużyn otrzymała pamiątkowe parasole w odpowiednio dobranym kolorze oraz certyfikat uczestnictwa w IX Zlocie Bliźniaków.

Po zakończeniu występów pani dyrektor spytała uczestników zlotu, czy chcieliby naprawdę zamieszkać w krainie jednej barwy. Wszyscy stwierdzili, że życie w takim kraju byłoby monotonne i o wiele bardziej podoba im się świat we wszystkich kolorach tęczy. Zatańczono więc wspólny taniec mieszkańców kolorowych państw do piosenki pt. „Tęcza Cza-cza”. Chętni mogli zrobić sobie zdjęcie z zabawnymi rekwizytami w barwnej „fotobudce”.

Spotkanie zakończono słodkim kolorowym deserem – lodami z truskawkami i galaretką. Przygotowano również orzeźwiającą herbatę. Poczęstunek był okazją do rozmów między dziećmi i wymiany doświadczeń miedzy rodzicami bliźniąt.

Fotograficzną relację całego zlotu zapewnił pan Grzegorz Dróżdż z „Ogrodu Jordanowskiego. Wydarzenie relacjonowała także lokalna telewizja Kronika Kozienicka KDK.

Obszerniejsza galeria dostępna jest na facebooku.