Jordanki 2017

2017.07.29_Jordanki_JJ-022129 lipca 2017 r. w Ognisku Pracy Pozaszkolnej „Ogród Jordanowski” w Kozienicach zorganizowano sportową grę plenerową „Jordanki” - wydarzenie upamiętniające 175 rocznicę urodzin doktora Henryka Jordana, założyciela miejskich placów zabaw.
Wszystkich przybyłych powitała pani Urszula Strzelczyk, dyrektor OPP „OJ”, zachęcając dzieci do udziału w bajkowych konkurencjach zręcznościowych, takich jak: przenoszenie zaczarowanej kuli w bokserskich rękawicach, skoki z kwiatka na kwiatek z nektarem pszczółki Mai, łowienie złotej rybki, pomaganie Kopciuszkowi w oddzielaniu grochu od piłeczek, rzut beretem biedronki, żabie skoki na gumowych piłkach i tor przeszkód w syrenich płetwach. Poszczególne zadania odbywały się w specjalnie wyodrębnionych strefach na placu zabaw, pod nadzorem baśniowych instruktorów, którzy za poprawne zaliczenie każdej konkurencji przybijali specjalną pieczęć i wręczali żeton – „jordankę”. Zebrane żetony można było wymienić na okolicznościowy znaczek i opaskę odblaskową z logo OPP „OJ”.

Następnie na scenie wystąpili aktorzy Studia Teatralnego „KRAK – ART” w interaktywnym przedstawieniu pt. „Skrzat Titelitury” . Dzieci chętnie angażowały się w przebieg spektaklu, odpowiadając na pytania aktorów, podpowiadając im, co powinni zrobić, a nawet występując razem z nimi na scenie.

 


Po zakończeniu widowiska rozpoczęto zmagania związane z biciem „jordanowskich rekordów”, które poprowadził pan Piotr Bożedajek. Dzieci próbowały swoich sił w następujących konkurencjach: odbijanie piłki paletką do tenisa stołowego, kręcenie hula-hoop tułowiem, skakanie na skakance dowolną techniką oraz stanie na jednej nodze. Rekord został pobity tylko w ostatniej z wymienionych konkurencji. Dokonała tego Julia Miśkiewicz, która ustała na jednej nodze przez 23 minuty i 38 sekund. Otrzymała ona z rąk pani dyrektor specjalną nagrodę. Upominki otrzymali również zwycięzcy w pozostałych konkurencjach.

Bicie „jordanowskich rekordów” odbywało się na zmianę z quizem wiedzy na temat życia doktora Henryka Jordana, który poprowadziła pani Dorota Ziarkowska. Dzieci miały za zadanie odpowiedzieć na pytania, szukając informacji na specjalnej tablicy z życiorysem patrona naszej placówki. W dalszej kolejności pojawiły się również zagadki dotyczące baśni. Dla osób, które udzieliły prawidłowej odpowiedzi, przygotowano nagrody - niespodzianki.

W międzyczasie trwało poszukiwanie tajemniczego „skarbu Jordana”. Zadaniem dzieci było odnalezienie i odszyfrowanie pięciu bajkowych wskazówek. Wymagało to znajomości placu zabaw, a szczególnie rozmieszczenia na jego terenie baśniowych elementów dekoracyjnych i architektonicznych. W poszukiwaniach pomagali również rodzice, zachęcając dzieci swoją wytrwałością i wskazując możliwe kryjówki. Najskuteczniejsi poszukiwacze zostali nagrodzeni sportowymi plecakami, a główny odkrywca otrzymał „skarb Jordana”, jakim okazała się wspaniała książka - „Encyklopedia pytań i odpowiedzi”.

Zorganizowano również kącik malowania twarzy, w którym, za pomocą specjalnych farb, można było wcielić się w wybraną postać z baśni. Przygotowano także kolorową „fotobudkę”, gdzie dzieci i rodzice robili sobie wesołe zdjęcia z wykorzystaniem nietypowych rekwizytów.

Obszerniejsza galeria dostępna jest na facebooku.