OJ Dzień Dziecka 2018

2018.06.01_dziecka_GD-00061 czerwca 2018 r. na placu zabaw Ogniska Pracy Pozaszkolnej "Ogród Jordanowski" w Kozienicach miał miejsce Piknik Rodzinny z okazji Dnia Dziecka. W tym roku wydarzeniu przyświecało hasło: „Zabawa w kolorach tęczy”. Pracownicy placówki wraz z przedstawicielami Samorządu Wychowanków, Rady Rodziców oraz wolontariuszami przygotowali wiele atrakcji specjalnie dla dzieci.

Przybyłych na to wydarzenie przywitała pani Dorota Ziarkowska, nauczyciel „Ogrodu Jordanowskiego”, która w imieniu wszystkich organizatorów festynu złożyła dzieciom życzenia z okazji ich święta. Wspólną zabawę rozpoczęto od taneczno-ruchowych pląsów integracyjnych przy scenie, które odbywały się naprzemian z innymi atrakcjami przygotowanymi w specjalnie wyodrębnionych strefach placu zabaw. Pierwszą z nich było poszukiwanie niespodzianek ukrytych w piaskownicy, która zamieniła się w prawdziwy teren wykopalisk. Okazało się to niełatwym zadaniem, ale wytrwałym poszukiwaczom udało się odnaleźć ukryte zabawki. Kolejną zabawą był „zagadkowy labirynt”.

2018.06.01_dziecka_GD-0120

Dzieci idąc wg wskazówek osoby prowadzącej miały za zadanie dotrzeć do ukrytego przedmiotu, będącego jednocześnie nagrodą dla osoby, która go odnalazła. Nie zabrakło również malowania na dużym formacie w dwóch odsłonach. W pierwszej z nich dzieci malowały farbami na folii strecz wspólne dzieło pt. „Akwarium”. W drugiej zabawie plastycznej dzieci malowały kolorowy świat na dużym arkuszu. Okazją do integracji dzieci i rodziców była zabawa z elementami charakteryzacji pod hasłem: ”Jaka matka, taka córka. Jaki ojciec, taki syn”. Podczas niej dzieci i ich rodzice mieli jak najbardziej upodobnić swój wygląd za pomocą materiałów i przyborów plastycznych. Chętni mogli również zagrać w plenerowe szachy lub warcaby. Można było wziąć udział w przeciąganiu liny, sprawnościowym torze przeszkód, strzelaniu z łuku czy chodzeniu na szczudłach. Koordynatorem gier i zabaw sportowych była pani Anna Sobota, nauczyciel wychowania fizycznego w „Ogrodzie Jordanowskim”. Za prawidłowe wykonanie sportowych zadań każde dziecko otrzymywało zmywalny tatuaż.

Na uznanie zasługuje zaangażowanie rodziców, którzy pomagali dzieciom w wykonywaniu różnorodnych zadań, lub brali udział w konkursach o charakterze rodzinnym.

Liczne atrakcje przygotowali członkowie Samorządu Wychowanków naszej placówki. Czuwali nad przebiegiem mini-sesji zdjęciowych z użyciem śmiesznych rekwizytów w kolorowej „fotobudce”. Z ich pomocą można było zrobić ogromne bańki mydlane, a nawet zostać zamkniętym w jednej z nich. Przedstawicielki Samorządu, przebrane w barwne kostiumy, częstowały słodyczami dzieci i rodziców w trakcie trwania całego pikniku, pomagały w prowadzeniu wybranych animacji tanecznych przy scenie oraz w fantazyjnym malowaniu dziecięcych twarzy.

Podczas pikniku odbyły się cztery przedstawienia teatralne. Trzy z nich: „Pinokio”, „Książę i żebrak” oraz „Zajęcza chatka” przygotowali aktorzy z krakowskiego Studia Teatralnego „Krak-Art”. Były to interaktywne spektakle, podczas których dzieci zostały włączone w przebieg akcji przez nawiązywanie z nimi dialogu oraz zapraszanie wybranych osób na scenę. Czwartym przedstawieniem była premiera przygotowana przez aktorów Ogrodowego Teatru Rodziców i Nauczycieli. Wystąpili oni w widowisku na podstawie scenariusza Wioletty Piaseckiej pt. „O królewnie, piekarczyku i pieczeniu chleba”. W sztuce zaakcentowano znaczenie miłości, pracy i wartości patriotycznych w życiu osobistym człowieka oraz całego narodu. W spektaklu udział wzięli: Norbert Balcerzak, Bartłomiej Głowicki, Piotr Gregorczyk, Agnieszka Jabłońska, Karina Jóźwik, Regina Kalbarczyk, Małgorzata Kowalik, Hanna Szczypiór, Teresa Wójcik oraz Małgorzata Cieślak. W podziękowaniu za przygotowanie widowiska członkowie grupy teatralnej otrzymali od pani Urszuli Strzelczyk, dyrektor OPP „OJ”, niespodzianki – pluszowe pieski.

Dużym zainteresowaniem w trakcie trwania całego festynu cieszyły się zabawy na dmuchanych zjeżdżalniach, skoki na trampolinie, gra w minigolfa, obserwacja tworzenia balonowych zabawek oraz przejazdy samochodami akumulatorowymi i rowerkami. Wyjątkową atrakcją były przejażdżki na prawdziwych koniach pod okiem instruktorów Stajni Kociołki „Puszcza Kozienicka”. Dla zgłodniałych przygotowano specjalny bufet z dziecięcymi przekąskami.

W organizację pikniku zaangażowali się także przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Kozienicach oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kozienicach. Dzięki ich uprzejmości dzieci mogły poznać sprzęt gaśniczy i policyjny, miały okazję zasiąść za kierownicą wozu strażackiego i radiowozu oraz przymierzyć hełm strażacki lub czapkę policjanta. Na zakończenie pikniku pełnego wrażeń i słonecznej pogody strażacy przygotowali orzeźwiającą niespodziankę, jaką był prysznic z węża strażackiego.

Nad fotograficzną relacją wydarzenia czuwał pan Grzegorz Dróżdż, pracownik „Ogrodu Jordanowskiego”. Relacją filmową pikniku zapewnili pracownicy lokalnej telewizji "Kroniki Kozienickiej" KDK.

Obszerniejsza galeria dostępna jest na "ogródkowym" fanpage'u.