Jordanki 2018

2018.07.21_Jordanki_VA-0134

21 lipca 2018 r. w Ognisku Pracy Pozaszkolnej „Ogród Jordanowski” w Kozienicach zorganizowano sportową grę plenerową „Jordanki” - wydarzenie upamiętniające 176 rocznicę urodzin doktora Henryka Jordana, założyciela miejskich placów zabaw.

Wszystkich przybyłych powitała pani Małgorzata Cieślak, nauczyciel OPP „OJ”, zachęcając dzieci do udziału w konkurencjach zręcznościowych związanych z różnego rodzaju piłkami, takich jak: przenoszenie piłeczki do tenisa stołowego w rękawicach bokserskich przez tor przeszkód, kopanie piłki nożnej wzdłuż wyznaczonego toru, wrzucanie piłek do koszy na różnej wysokości, slalom z piłką i strzał do bramki, skakanie na piłce po torze w kształcie ślimaka, przewożenie piłeczek w specjalnych wózkach, przenoszenie piłek z obręczy. Wymienione konkurencje odbywały się w specjalnie przygotowanych stanowiskach na placu zabaw, pod czujnym okiem instruktorów. Za zaliczenie każdej z nich dzieci otrzymywały specjalny żeton – „jordankę”. Komplet 7 żetonów można było wymienić na pamiątkowy znaczek z hasłem: „Jestem Polakiem, mieszkam nad Wisłą.”, nawiązujący do setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Po zakończeniu konkurencji rozpoczęto poszukiwanie tajemniczego „skarbu Jordana”. Dzieci miały za zadanie odnaleźć i odszyfrować cztery sportowe wskazówki. Wymagało to znajomości placu zabaw, a szczególnie rozmieszczenia na jego obszarze rekreacyjnych stref sportowych. W poszukiwaniach pomagali rodzice, podpowiadając możliwe kryjówki oraz dając przykład wytrwałości. Najuważniejszych i najwytrwalszych poszukiwaczy nagrodzono specjalnymi nagrodami w formie świecących gumowych misiów. „Skarbem Jordana”, okazała się złota piłka, która przypomina o wielkiej wartości, jaką dla naszego zdrowia ma ruch na świeżym powietrzu.

Następnie rozpoczęto zmagania związane z biciem „jordanowskich rekordów”, które poprowadził pan Piotr Bożedajek. Dzieci próbowały swoich sił w następujących konkurencjach: odbijanie piłki paletką do tenisa stołowego w pozycji stojącej, stanie na jednej nodze z piłką trzymaną w wyciągniętych przed siebie rekach, kozłowanie piłki w pozycji stojącej. W ostatniej konkurencji próbowali swoich sił również dorośli, wśród których najlepszy okazał się pan Krzysztof Ambryszewski. We wszystkich konkurencjach ustanowiono rekordy. Zwycięzcy otrzymali z rąk pani dyrektor drobne upominki.

Po wysiłku fizycznym przyszła chwila na zmagania intelektualne podczas quizu wiedzy na temat życia doktora Henryka Jordana. Zadaniem dzieci było odpowiedzieć na pytania, odszukując informacje na przygotowanej tablicy z życiorysem patrona naszej placówki. Osobom, które udzieliły prawidłowej odpowiedzi wręczono nagrody w formie gumowych maskotek.

Wydarzenie zakończył mecz w hokeja na boisku. W szranki stanęły dwie drużyny męskie, składające się z tatusiów, którzy przybyli na Jordanki ze swoimi dziećmi oraz starszych bywalców placu zabaw. Gorący doping dla hokeistów zorganizowały rodziny zawodników oraz pracownicy Ogrodu Jordanowskiego wraz z pozostałymi uczestnikami imprezy. Za szlachetną rywalizację, zaangażowanie oraz przykład dla młodego pokolenia wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody z rąk pani dyrektor, Urszuli Strzelczyk.

Zorganizowano również piłkarską fotobudkę, w której dzieci i rodzice, za pomocą specjalnych rekwizytów, mogli zrobić sobie wesołe zdjęcia kibica.