Ferie zimowe w OJ

2019.02.07ferie_MC-0001

W terminie od 28 stycznia do 9 lutego 2019 r. w Ognisku Pracy Pozaszkolnej „Ogród Jordanowski” w Kozienicach odbywała się akcja: „Zima w sercu miasta 2019”. Dla dzieci i młodzieży z terenu miasta i gminy Kozienice przygotowano bezpłatne warsztaty, zabawy i turnieje, które odbywały się w placówce od poniedziałku do soboty w godzinach od 10:00 do 16:00. Zajęcia zostały zaplanowane w taki sposób, aby umożliwić ciekawe i bezpieczne spędzenie czasu wolnego dzieciom w wieku szkolnym.

W ramach zajęć świetlicowych codziennie odbywały się gry i zabawy rekreacyjno-sportowe. Chętni mogli zagrać w tenisa stołowego, cymbergaja, darta, piłkarzyki świetlicowe, bilard oraz stare i nowe gry planszowe, edukacyjne i ruchowe, np. szachy, „Zostań strażakiem”, czy „ciepło-zimno”. Dzieci chętnie układały skomplikowane domino z drewnianych klocków i tworzyły konstrukcję z plastikowych rurek. Zorganizowano też dwubój feryjny – dart i bilard, którego uczestnicy otrzymali nagrody - niespodzianki.

Podczas warsztatów rękodzieła artystycznego dzieci wykonały wiele oryginalnych prac, takich jak: maskotka z pomponów, wyszywanka, ozdoby z włóczki, skrzat ze skarpetki, medalion ozdabiany techniką dekupaż, papierowy anioł, dekoracje z masy solnej, obraz z tkanin na styropianie, filcowy breloczek, smok z modeliny. Wszystkie wykonane prace uczestnicy mogli zabrać do domu.

Dzieci brały udział w zajęciach ruchowych m.in. zabawy i ćwiczenia równoważne i kształtujące sylwetkę na dużych piłkach – „Gym Ball” oraz warsztaty taneczne. Uczestnicy zajęć poznali trzy tańce - krakowiaka, polkę i szota oraz dawne ludowe zabawy muzyczne – „Chodzi lisek”, „Mam chusteczkę”, „Nitka”. Dzieci uczyły się również podstaw gry na instrumentach perkusyjnych podczas zabaw z utworami muzyki poważnej.

Zorganizowano również zajęcia popularno-naukowe, podczas których uczestnicy samodzielnie lub grupowo wykonywali wiele doświadczeń i zadań związanych z różnymi dyscyplinami naukowymi. Tematyka tych zajęć to: „balonowe eksperymenty”, „woda jako źródło dźwięku” , „zmysły na wesoło” oraz „złudzenia optyczne”.

Dla wielbicieli motoryzacji przygotowano naukę jazdy i zabawy samochodami zdalnie sterowanymi na specjalnym torze wyścigowym z przeszkodami oraz miejscami parkingowymi. Uczestnicy zajęć uczyli się wykonywania różnych manewrów np. właściwego wchodzenia w zakręty, cofania i jazdy z coraz większą szybkością.

Wychowankowie uczestniczyli w twórczych warsztatach bajkowych prowadzonych przez Michała Malinowskiego, dyrektora Muzeum Bajek Baśni i Opowieści w Czarnowie. Wychowankowie uważnie słuchali oraz ilustrowali opowieści głosem i gestem pod kierunkiem opowiadacza. W drugiej części spotkania, na uczestników przygotowano warsztaty plastyczne - tworzenie przestrzennych ilustracji z papieru oraz drewnianych modeli statków kosmicznych. Spotkanie z opowiadaczem było również okazją do zabaw ruchowych z przywiezionymi przez niego „bajkostworami”.

W przerwach między poszczególnymi warsztatami dzieci mogły odpocząć na świetlicy lub napić się ciepłej herbaty przygotowanej przez pracowników placówki. Podczas zajęć w „Ogrodzie Jordanowskim” panowała przyjazna i pogodna atmosfera. Podopieczni chętnie uczestniczyli w proponowanych zajęciach. Oferta feryjna OPP „OJ” spotkała się z dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności.

Obszerniejsza galeria dostępna jest na "ogródkowym" fanpage'u.