OJ Dzień Dziecka 2019

2019.06.01dziecka_GD-01641 czerwca 2019 r. na terenie Ośrodka Rekreacji i Turystyki KCRiS odbył się festyn rodzinny w ramach obchodów Dnia Puszczy Kozienickiej. Pani Urszula Strzelczyk, dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Ogród Jordanowski” w Kozienicach dokonała oficjalnego powitania zgromadzonych. Złożyła dzieciom życzenia z okazji ich święta w imieniu organizatorów festynu: Gminy Kozienice i Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Ogród Jordanowski” w Kozienicach, oraz głównego partnera tego wydarzenia – ENEI Wytwarzanie Sp. z o.o.

2019.06.01dziecka_GD-0090Wymieniła również wszystkich wystawców, którzy przygotowali atrakcje dla dzieci na specjalnych stanowiskach na terenie ośrodka rekreacyjnego: Gmina Kozienice, Enea Wytwarzanie, Kozienicka Gospodarka Komunalna. Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice im. ks. Franciszka Siarczyńskiego, Nadleśnictwo Kozienice, Kozienicki Park 

Krajobrazowy, Liga Ochrony Przyrody, PCK Kozienice, Ośrodek Profilaktyki Uzależnień, Państwowa Straż Pożarna, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja, Grupa Twórczej VENA oraz gospodarz Ośrodek Rekreacji i Turystyki KCRiS.

Pani dyrektor podziękowała również wolontariuszom współpracującym z „Ogrodem Jordanowskim” podczas organizacji festynu.
2019.06.01dziecka_GD-0039Program artystyczno – konkursowy na scenie poprowadziła Dorota Ziarkowska, nauczyciel OPP „OJ”, zabawy integracyjne przy scenie, odbywały się na przemian z konkurencjami zręcznościowymi oraz konkursami wiedzy przyrodniczej i ekologicznej. Dzieci i rodzice mogli zawalczyć o specjalne nagrody, wykazując się swoimi umiejętnościami w nietypowych konkurencjach.

Na scenie nie zabrakło również występów artystycznych. Laureatka III Festiwalu Piosenki Turystycznej, Kinga Kotańska z Publicznej Szkoły Podstawowej im. bp. Jana Chrapka w Świerżach Górnych zaśpiewała dwie piosenki: „Bo ja mam tylko jeden świat” i „Biegnij przed siebie”. Wystąpili również Laureaci XVI Przeglądu Kabaretów Szkolnych z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II w Kozienicach: Karolina Różańska, Martyna Górniak, Zuzanna Tokarczyk, Jakub Wójcik, Patryk Kondratowicz, Dawid Maćkula, Bartosz Tęczarski, Jakub Kordas i Filip Wiśniewski. Podopieczni pani Karoliny Bucior wystąpili w skeczu pt. „Zakończenie gimnazjum”.

Specjalnie na festyn z okazji Dnia Dziecka Grupa Ogrodowego Teatru Rodziców i Nauczycieli przygotowała premierę spektaklu pt. "O mądrej królewnie i smoku z Koziego Grodu", na podstawie scenariusza Wioletty Piaseckiej. Zgromadzeni na widowni dzieci i rodzice poznali miłosne perypetie rozważnej królewny Eleonory i jej przyjaciół. W spektaklu udział wzięli: Norbert Balcerzak, Bartłomiej Głowicki, Agnieszka Jabłońska, Karina Jóźwik, Regina Kalbarczyk, Elżbieta Machaj, Hanna Szczypiór, Anna Wesołowska, oraz Małgorzata Cieślak.

W podziękowaniu za przygotowanie wszystkich występów artystycznych dzieci, młodzież i dorośli otrzymali upominki – wesołe przytulanki z rąk pani Urszuli Strzelczyk, dyrektor OPP „OJ”.

Na scenie rozstrzygnięto również szereg konkursów przygotowanych przez Wydział Gospodarki Przestrzennej Rolnictwa i Środowiska Gminy Kozienice oraz konkurs czytelniczy.

Pan Edmund Kordas Zaprezentował nowy portal: Turystyczne Kozienice.

Na terenie ośrodka ustawione zostały liczne dmuchańce, rodeo, ścianka wspinaczkowa, trampoliny i elektryczna kolejka. Był też tor do przeciągania liny, kule i auta na akumulatory. Tutaj dzieci mogły bawić się do woli. Tuż obok rozstawione zostały stoiska wielu instytucji. Polski Czerwony Krzyż organizował pokaz pierwszej pomocy, biblioteka w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” zaprosiła do czytania książek sportowców i zorganizowała konkurs, a także pogotowie literackie. Na stoiskach Kozienickiego Parku Krajobrazowego, Nadleśnictwa Kozienice i Ligi Ochrony Przyrody można było odkrywać zwierzęta po tropach, zobaczyć jak zachowują się pszczoły w ulu, spróbować miodów i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o otaczającej nas przyrodzie.
Również Świetlice Środowiskowe ze Świerży Górnych i Kozienic z Ośrodka Profilaktyki Uzależnień w Kozienicach czynnie włączyły się w organizację bloku dla dzieci. Podczas tego festynu milusińscy mogli sprawdzić swoją sprawność fizyczną w wielu konkurencjach sportowych, a także wziąć udział w konkursach o tematyce profilaktycznej. Wszystkie dzieci korzystające z tych atrakcji otrzymały drobny upominek.
Rodzice zaś podczas festynu mogli skorzystać z punktu informacyjnego Ośrodka Profilaktyki Uzależnień. Tu mogli uzyskać informacje i porady dotyczące trudnych spraw jakimi są uzależnienia i przemoc.
W międzyczasie, w specjalnie wyodrębnionych strefach ośrodka rekreacji, odbywały się kolejne, liczne atrakcje.
Plenerowe warsztaty rękodzieła. Dzieci wykonywały ptaki z masy papierowej, zabawkę zręcznościową z tektury, figurki zwierząt z papierowych talerzyków oraz dekorowały naczynia metodą dekupaż. Zorganizowano również malowanie na dużym formacie. Dzieci malowały farbami na folii strecz wspólne dzieło pt. „Przyroda Puszczy Kozienickiej”.

Na stanowisku zorganizowanym przez członków Samorządu Wychowanków OPP”OJ”, królowały sztuczki magiczne i ogromne bańki mydlane, a także skrzydlata „fotobudka”, gdzie można było wykonać sobie wesołe zdjęcie z rekwizytami.

W specjalnym „zakątku strzeleckim” chętni próbowali swoich umiejętności strzelając z łuków.

Przygotowano również stanowiska w których wolontariusze i pracownicy OPP „OJ” modelowali kreatywne balony w zabawki i malowali dziecięce twarze.

Dzieci chętnie brały udział w przejażdżkach konnych pod czujnym okiem instruktorów Stajni Kociołki „Puszcza Kozienicka”. Niecodzienna atrakcją były zaprzęgi konne i przejażdżki furmanką, przygotowane i poprowadzone przez Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 22 Pułku Ułanów Podkarpackich z siedzibą w Garbatce Letnisko pod kierunkiem Pawła Kibila.

Dzieci uczestniczyły w warsztatach modelarskich prowadzonych przez pracowników Muzeum Bajek Baśni i Opowieści w Czarnowie. Podczas warsztatów wykonywano drewniane modele samolotów. Przygotowano również kącik wypoczynkowy, w którym zmęczone zabawą dzieci mogły odpocząć, wtulając się w miękkie „Bajkostfory” oraz tworzyć ogromne budowle z dużych drewnianych klocków MuBaBaO.

Wszystkim przybyłym na festyn towarzyszył pogodny nastrój, czemu sprzyjała również znakomita aura.

Fotograficzną relację bloku dla dzieci w ramach obchodów Dnia Puszczy Kozienickiej zapewnił pan Grzegorz Dróżdż, pracownik „Ogrodu Jordanowskiego”. Nad relacją filmową festynu czuwali przedstawiciele lokalnej telewizji "Kroniki Kozienickiej" KDK.

Obszerniejsza galeria dostępna jest na "ogródkowym" fanpage'u.